skip navigation

2024 Standings & Results are Updated for Week 8

The Schedule is POSTED for Spring 2024
GOOD LUCK TO ALL TEAMS

Rosters are LOCKED as of Thursday May 30th
Penalty for non-rostered player in playoffs is a Forfeit


Right Now we have 48 Teams

ALL Teams will play out of division games vs competitive teams

2024 Regular Season Dates
18 Games All Doubleheaders, All Teams make Playoffs as long as you win 1 Game

April 7th April 14th, April 21st, April 28th,
May 5th, May 12th, May 19th,
June 2nd, June 9th
Make-ups or Playoffs Start June 16th

 

Rules: Managers PLEASE remember to bring a copy of the Double AA Sports rules to ALL games. Otherwise, Umpires will revert to ASA Rules.

Scores: Winning team must either call 201-248-5057, Text or 
email (doubleaasports@optonline.net) the day of the game with scores
In the event of a split both teams should contact me

In case of Rain: 
Please use the Web Site 1st it will be updated by 7:30am on game days !!! OR Call 
201-248-5057

LEAGUE LEADERS - Updated Below as Teams enter Statistics
STATISTICS:  
If your team wants to enter player/team statistics you need to create an account on the web site to become a member then send me email for edit rights to your team page. I will send you instructions.


$$$2023 Spring League Prize Money/Trophies $$$
(Based on 47 Teams)
Elite Playoff Champion - $1650. (Plus T-Shirts, Team Plaque, MVP Plaque)
Elite Playoff Runner-up - $850. (Plus T-Shirts, Team Plaque,)
A Playoff Champion - $700 (Plus T-Shirts, Team Plaque, MVP Plaque)
A Playoff Runner-up - $600 (Plus T-Shirts, Team Plaque)
B Playoff Champion - $550. (Plus T-Shirts, Team Plaque, MVP Plaque)
B Playoff Runner-up - $350. (Plus T-Shirts, Team Plaque)
C Playoff Champion - $200. (Plus T-Shirts, Team Plaque, MVP Plaque)
C Playoff Runner-up - $100. (Plus T-Shirts, Team Plaque)

Division Winner's - $100. each (Plus Team Plaque)

 

SUNDAY FIELDS

SUNDAY RULES

2023 PLAYOFF BRACKETS

CONGRATULATIONS
"Elite" CHAMPIONS - The Rock & 2nd Place HTC Highway
"A" CHAMPIONS - Kozłowski Masonry & 2nd Place Bask Bar & Grill
"B" CHAMPIONS - Kekembas & 2nd Place High Grade Construction
"C" CHAMPIONS - North Street Bar & Grill & 2nd Place Weekend 
Warriors

2022 Congratulations !!!

"A" CHAMPIONS - XO Athletic & 2nd Place Motown Grasshopper
"B" CHAMPIONS - Dutch Dynasty & 2nd Place Cheefs
"C" CHAMPIONS - MRock & 2nd Place Benchwarmers
"D" CHAMPIONS - Pink Nation & 2nd Place Kerala Express

2021 CONGRATULATIONS:

"A" Bracket CHAMPIONS - XO Athletic & 2nd Place - New Breed

"B" Bracket CHAMPIONS - Beta Males & 2nd Place - Kodiak Hustle Gang

"C" Bracket CHAMPIONS - Titans Ace Security & 2nd Place - Bulldogs

"D" Bracket CHAMPIONS -Grasshopper Too & 2nd Place - Raiders

2020 Congratulations:

"A" Bracket CHAMPIONS - XO Athletic & 2nd Place Headhunters

"B" Bracket CHAMPIONS - Dutch Dynasty & 2nd Place Misfitz

"C" Bracket CHAMPIONS -We Got The Runs & 2nd Place JSI FW/Webb

2019 PLAYOFFS Brackets are Updated
Congratulations to all Champions & 2nd Place Teams

"Elite" Bracket
Champions - XO Athletic
2nd Place - Motown Grasshopper

"A" Bracket
Champions - War Machine
2nd Place - Brew Crew

"B" Bracket
Champions - Silver Spring Financial
2nd Place - Sharky's

2018 PLAYOFFS Brackets are Updated

"Elite" FINALS - Seeds 1-8
Congratulations to XO Athletic CHAMPIONS
2nd Place - Waka-Aftermath

"A" FINALS - Seeds - 9-24 
Congratulations to Morning Wood CHAMPIONS
2nd Place - Section 201

"B" FINALS - Seeds 25-40 
Congratulations to Underdogs CHAMPIONS
2nd Place - FL EMS

"C" Playoffs - Seeds 41-47
Congratulations to Jimmy Geez Renegades CHAMPIONS
2nd Place - Long Shots

(Pictures on History Page)

2017  PLAYOFFS Brackets are Updated 

"A" FINALS 
Congratulations to Waka-Primetime CHAMPIONS
2nd Place - XO Athletic

"A2" FINALS 
Congratulations to Thatchers CHAMPIONS
2nd Place - Beaston

"B" FINALS 
Congratulations to East Hanover Padres CHAMPIONS
2nd Place - Morning Wood

"C" Playoffs - Seeds 33-50
Congratulations to Grasshopper Too CHAMPIONS
2nd Place - High Grade

(Pictures on History Page)
 

2016 PLAYOFFS

"A" Playoffs - Seeds 1-16
Congratulations to Waka-Beer Spot - CHAMPIONS
2nd Place - Jiggs


"A2" Playoffs
Congratulations to Valley Stables & Princeton Therapy 
Co-Champions 


"B" Playoffs - Seeds 17-32
Congratulations to Waka-Greenrock - CHAMPIONS
2nd Place - Razorbacks


"C" Playoffs - Seeds 33-50
Congratulations to FL EMS - CHAMPIONS
2nd Place - Bombers
- Pictures on History Page